A karácsonyfa-állítás hagyománya Magyarországon a 19. század elején jelent meg. Az első karácsonyfát feltehetően Brunszvik Teréz, a híres pedagógus állította 1824-ben a Martonvásári kastélyában. Ez az új szokás német közvetítéssel érkezett hazánkba, és először az arisztokrata és nemesi családok körében terjedt el.
A karácsonyfa-állítás elterjedése
- 19. század első fele: A nemesi udvarházakban és városi polgári otthonokban kezdett elterjedni.
- 19. század második fele: A karácsonyfa már nemcsak a gazdagabb rétegek privilégiuma volt, hanem fokozatosan elérte a falusi közösségeket is.
- 20. század eleje: A karácsonyfa-állítás általános szokássá vált Magyarországon, és az ünnep elengedhetetlen részévé vált.
A fák díszítése kezdetben egyszerű volt: szaloncukor, gyertyák, diók és almák kerültek rájuk. A díszek készítése sok esetben kézzel történt, és az ünnepi asztal részeként is szolgáltak. Később a gyári üvegdíszek, színes gyertyák és elektromos égők is megjelentek, tovább gazdagítva a hagyományt.
Eredeti szimbólum
A karácsonyfa-állítás szokása a téli ünnepkör ősi hagyományaiból ered, amelyben az örökzöld növények (főként a fenyő) az életet, a megújulást és a reményt szimbolizálták. Ez az értelmezés szervesen illeszkedett a keresztény karácsony üzenetéhez, Jézus születésének megünnepléséhez.
A karácsonyfa ma már az ünnep központi eleme, amely köré a családok összegyűlnek, és amely a szeretet, az összetartozás és az ünnepi hangulat jelképe lett. 🎄